(927) (926) Składka F.P./ F.G.S.P.

Początek  Poprzedni  Następny

Fundusz Pracy (927) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (926)

 

Podstawę do naliczenia składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowi wymiar składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 o systemie ubezpieczeń społecznych  t.j. ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gosp. narodowej na dany rok kalendarzowy). Obowiązkowe składki opłaca się wyłącznie za okres trwania obowiązku ubezpieczenia emeryt.-rent.

 

Wysokość składki na Fundusz Pracy niezmiennie od 1 stycznia 1999 r. wynosi 2,45% podstawy wymiaru.

Wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest jednakowa dla wszystkich płatników składek i od 1.01.2006 r. wynosi 0,10% podstawy jej wymiaru.

 

Według zasady obowiązującej od 1 lipca 2009 r. składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, nie opłaca się za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

Według zasady obowiązującej od  1 stycznia 2009 r. Ssładek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie opłacają także pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Obowiązują analogiczne zasady jak przy naliczaniu składek na Fundusz Pracy.

Łącznego rozliczenia składek za wszystkich ubezpieczonych, za których powstał obowiązek opłacenia tych składek w danym miesiącu, zobowiązany podmiot dokonuje w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

 

 

Przykład

Pracownik powrócił do pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługującego do 14 marca 2009 r. Następnie pracodawca udzielił  pracownikowi urlopu wychowawczego na okres od 19 października 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.

W tym przypadku pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na F.P. i F.G.Ś.P. za daną osobę w następujących okresach:

Od 1 kwietnia 2009 r. do 31 października 2009 r. (7 miesięcy).

Od 1 stycznia 2011r. do 31 maja 2013 r. (29 miesięcy).