(996) Wynagrodzenie netto |
Początek Poprzedni Następny |
(996) Wynagrodzenie netto
Kwota należnego wynagrodzenia dla pracownika. W dużym skrócie, wynagrodzenie netto to wartość kwoty brutto po odjęciu składek (społecznych i zdrowotnej) oraz podatku, przed naliczeniem potrąceń.
Przykład Szczegółowy schemat tradycyjnego wyliczenia Wynagrodzenie netto (bez przekroczenia ZUS, naliczenia nieobecności, itp. działań, mających wpływ na naliczenie): Wynagrodzenie brutto = Podstawa ubezp. emeryt.- rent. = Podst. ubezp. chorob. = Kwota brutto = 3000 zł
1. Składki ubezpieczonego razem = (skł. emeryt. + skł. rent. + skł. chorob.) Skł. emerytalna = Podstawa ubezp. emeryt.- rent. * % składki emerytalnej Skł. emerytalna = 3000 * 9,76 % = 292,8 zł. Skł. rentowa = Podstawa ubezp. emeryt.- rent. * % składki rentowej Skł. rentowa = 3000 * 1,50 % = 45 zł. Skł. chorobowa = Podst. ubezp. chorob. * % skł. chorobowej Skł. chorobowa = 3000 * 2,45 % = 73,5 zł. Składki ubezpieczonego razem = 292,8 + 45 + 73,5 = 411,3 zł.
2. Kwota do opodatkowania = Kwota brutto – (składki na ubezp. społeczne + koszty) 3 000 zł. – (411, 30 + 111,25) = 2477,45 zł. Kwotę do opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych, stąd: Kwota do opodatkowania = 2477 zł.
3. Podatek brutto = Kwota do opodatkowania * % podatku Podatek brutto = 2477 * 18 % = 445,86 zł. Wartość podatku 445,86 zł.
4. Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego = Podstawa do ubezpieczenia emeryt. rent. – składki społeczne razem Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego = 3000 – 411,3 = 2588,7 zł.
5. Składka zdrowotna ubezpieczonego Składka zdrowotna ubezpieczonego = Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego * % składki ubezp. zdrowotnego ubezpieczonego Składka zdrowotna ubezpieczonego = 2588,7 * 9 % = 232,98 zł.
6. Składka zdrowotna do odliczenia = Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego * % składki ubezp. zdrowotnego ubezpieczonego do odliczenia Składka zdrowotna do odliczenia = 2588,7 * 7,75 % = 200,62 zł.
Zaliczka podatku = Podatek brutto – (ulga zaliczki + składka zdrowotna do odliczenia) Zaliczka podatku = 445,86 – (46,33 + 200,62) = 198,91 zł. Kwotę zaliczki zaokrąglamy do pełnych złotych, stąd: Zaliczka podatku = 199 zł.
Wynagrodzenie netto = Kwota brutto – składki na ubezp. społeczne - skł. na ubezp. zdrowotne ubezpieczonego - zaliczka Wynagrodzenie netto = 3000 – 411,30 – 232,98 - 199 = 2156,72 zł. |