Definiowanie kadrowe |
Początek Poprzedni Następny |
Zestawienia kadrowe są formą przekroju przez dane pracownika na wielu poziomach informacji jakie zostały zapisane w bazie. W tym przypadku bardzo ważne jest definiowanie parametrów, na podstawie których utworzony zostanie dokument.
W menu Zestawienia/Definiowanie kadrowe klikamy . Program zapyta się, czy ma dodać nową pozycje i po potwierdzeniu, otworzy nam się okno edycji zestawienia, w którym należy uzupełnić nazwę i opis typu definicji. Otworzone zostanie podokno, w którego zakładkach odnajdujemy Zestawienia oraz Definicje. Po wejściu w Zestawienia oraz wybraniu , będziemy mieli możliwość wybrania pracowników, dla których tworzone jest zestawienie. W momencie potwierdzenia, otworzy się okno edycji danych zestawienia:
Poza opisem, bardzo istotne jest ustalenie dat zestawienia. 'Dane sumaryczne od dnia' oznacza, że np. suma godzin i wynagrodzeń liczona jest w określonym przez nas okresie, zaś reszta ustalana jest na aktualny dzień.
Następnie należy przejść do zakładki Definicje i dodać nowy rekord do tabeli. Według ustawionych przez nas definicji powstanie zestawienie dla każdego pracownika. Dla każdej kategorii kolumny, istnieje wiele pozycji według których będzie zestawienie tworzone.
Jeżeli opcja Ważne nie zostanie zaznaczona, to definiowana przez nas kolumna nie będzie brała udziału w zestawieniu. Warunkiem filtru określamy, w jaki sposób zdefiniowana przez nas kolumna będzie filtrowana - jaki będzie jej zakres. Jeśli wybierzemy brak, to kolumna zostanie tylko wyświetlona, natomiast jeśli zaznaczony zostanie inny rodzaj filtru, to w ramach jego uwarunkowań kolumna zostanie przefiltrowana. Do dyspozycji mamy:
Wartości te wpisujemy w dwa pola poniżej wyboru filtru, które wraz z wybraniem pasującej nam opcji stają się aktywne:
Przykładowa lista definicji.
Aby ustawione przez nas definicje zostały uwzględnione w zestawieniu, należy wrócić do zakładki Zestawienia, odnaleźć ikonę , która przeliczy nam wszystkich pracowników przez zapisane przez nas definicje. Jeżeli będą pozycje, które według zdefiniowanych przez nas parametrów są poza zbiorem, zostaną one usunięte z zestawienia.
Przy wydruku należy zwrócić uwagę na: a) jeżeli ukryliśmy jakąkolwiek kolumnę w zestawieniu, nie będzie ona zawarta w dokumencie; b) zwrócić uwagę, czy liczba kolumn nie jest zbyt duża - może być problem z wydrukiem. W tej sytuacji proponujemy albo zmienić rozmiar czcionki bazowej, albo wyeksportować zestawienie do MS Excela i stamtąd wydrukować zestawienie kadrowe.
|