Zaświadczenie Z-3b |
Początek Poprzedni Następny |
Zaświadczenie ZUS Z 3b wystawiane jest dla ubezpieczonego wykonującego pozarolnicza działalność, współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego, którzy nabywają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa miedzy nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Wypłaty świadczeń z tytułu wypadku przy pracy albo wypadku w drodze do pracy lub z pracy ZUS dokumentuje po uprzednim uznaniu zdarzenia za taki wypadek, dlatego też koniecznie jest dołączenie niezbędnych dokumentów. W przypadku choroby zawodowej należy załączyć informację o stwierdzeniu choroby zawodowej i zaświadczenie lekarza, że niezdolność do pracy spowodowana jest chorobą zawodową.
Informacje, które zawiera ZUS Z-3b, to:
W menu Dokumenty/ZUS/Z-3b, po kliknięciu na ikonę lub klawisz [INSERT] i potwierdzeniu dodania nowej pozycji, pojawi się okno wyboru daty. Po akceptacji wybranej przez nas daty, pojawi się okno wyboru pracowników, z którego wybieramy pożądane osoby, dla których wystawiane będzie zaświadczenie Z 3b.
Po zaznaczeniu wybranego pracownika, w podoknie pojawi nam się okno z danymi, które pojawią się na zaświadczeniu (część wpisywana jest automatycznie, część należy albo skorygować albo wpisać ręcznie). Możemy również dołączyć potrzebne dokumenty przez zakładkę "Załączniki", kliknąć i zapisać konkretne pozycje poprzez kliknięcie .
W zakładce "Indywidualne" pojawia nam się kolumna z wyborem pracowników, oraz okno z wystawionymi zaświadczeniami ZUS Z-3a dla wybranego pracownika. Aby utworzyć nowe, należy kliknąć na ikonę lub klawisz [INSERT] i przejść przez kroki opisane powyżej.
Dysponujemy tutaj: - polami tylko do odczytu, gdzie sprawdzamy poprawność wczytanych danych, - polami tekstowymi dostępnymi do edycji, gdzie wpisujemy wymagane informacje - Polami daty oraz Polami daty z polem wyboru - Polami słownikowymi, gdzie wybieramy właściwą opcję. - Polami liczbowymi, gdzie mamy możliwość wpisania kwoty innej od wynikającej z wyliczeń programu
Przed wydrukowaniem danego dokumentu, po wybraniu funkcji "Drukuj Ctrl+P" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ) możemy wejść w podgląd wydruku.
|