Dane ubezpieczeniowe

Początek  Poprzedni  Następny

W pozycji Kartoteki/Kartoteka osobowa/Dane ubezpieczeniowe ustalamy szczegółowo, w jaki sposób dany pracownik rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dane ustalane w tym dziale wykorzystywane są do tworzenia takich dokumentów jak ZUA, czy ZZA.

         

Dane ubezpieczeniowe - okno główne

 

                                                                     

Korzystając z okien dialogowych "Historia wartości parametru" precyzujemy następujące elementy:

1.Aktualny kod ubezpieczeniowy (wg ZUA lub ZZA) - program pobiera kod ze sporządzonej dla pracownika deklaracji zgłoszeniowej ZUA lub ZZA i wstawia w to pole, które jest tylko do odczytu.

 

2.Parametry składek ZUS finansowanych przez ubezpieczonego.
składka emerytalna ubezpieczonego
składka rentowa ubezpieczonego
składka chorobowa ubezpieczonego
składka chorobowa dobrowolna
składka zdrowotna ubezpieczonego

Domyślnie dla każdego pracownika ustalony jest status wszystkich składek jako "płaci ubezpieczony". Po wejściu w okno Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z opcji: płaci ubezpieczony, płaci płatnik, płaci Budżet, płaci PFRON, płaci Fundusz Kościelny, nie płaci. (nie wszystkie wymienione opcje występują dla każdej ze składek).

 

3.Parametry składek ZUS finansowanych przez płatnika.
składka emerytalna płatnika
składka rentowa płatnika
składka wypadkowa płatnika
naliczanie składek na FP i FGŚP w okresie 36 miesięcy od zakończenia urlopu macierzyńskiego/wychowawczego
składka na Fundusz Pracy
składka na F.G.Ś.P
składka na F.E.P
procent wynagrodzenia minimalnego jako ograniczenie składki F.P.
oświadczenie, że zakład pracy jest jedynym miejscem zatrudnienia (ograniczenie F.P. - metoda z oświadczeniem)
oświadczenie o przychodach z innych źródeł o wartości sumarycznej powyżej minimalnego (brak oświadczenia F.P. - metoda bez oświadczenia).

Domyślnie dla każdego pracownika ustalony jest status wszystkich składek jako "płaci płatnik". Po wejściu w okno Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z opcji: płaci ubezpieczony, płaci płatnik, płaci Budżet, płaci PFRON, płaci Fundusz Kościelny, nie płaci. (nie wszystkie wymienione opcje występują dla każdej ze składek).

 

 

UWAGA !

Nieodpowiednie ustawienie parametrów spowoduje błędne utworzenie deklaracji ZUS. Jeżeli zmienione zostaną domyślne ustawienia dotyczące np. składki emerytalnej płaconej przez Płatnika i Ubezpieczonego, to należy pamiętać, że będzie miało to swój oddźwięk na liście płac (zbicie do jednej rubryki składek, Płatnika, czy Ubezpieczonego, w zależności od wprowadzonych zmian), oraz w deklaracji DRA. Potrzeba taka może zaistnieć na przykład przy oskładkowaniu stypendiów, jednak zalecamy zapoznanie się z przepisami przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w domyślnych ustawieniach.

 

Dla powyższych parametrów ustaliliśmy daty, od których wybrane opcje mają obowiązywać. Program pamięta wszystkie zmiany i ich daty. W przypadku, gdy chcemy zmienić datę lub wartość parametru, w oknie link_Historia podświetlamy wybrany rekord i naciskając ikona_szczegoly wchodzimy w edycję i poprawiamy zapis lub naciskając ikona_usun_biezacy_rekord usuwamy cały rekord, a następnie przyciskiem link_zamknij 2 zatwierdzamy naszą  poprawkę.

 

Wszystkie zmiany zatwierdzamy klikając w dolnym prawym rogu na link link_zapisz_zamknij.

 

 

 

Dla dwóch pierwszych grup parametrów, a więc składek ZUS finansowanych przez ubezpieczonego oraz składek ZUS finansowanych przez płatnika - program posiada funkcję wywoływaną linkiem link_ustaw_skladki (w górnym prawym rogu okna).

Pozwala ona szybko ustalić każdemu pracownikowi wszystkie powyższe parametry jednocześnie za pomocą zdefiniowanych tzw. scenariuszy. Standardowo w programie, każdy nowy pracownik ma ustawione składki jak typowy pracownik na etacie. Zdarza się, że grupie osób np. pracujących na podstawie umowy cywilnej musimy zmienić to przyporządkowanie. W tym przypadku warto skorzystać z opisywanej funkcji działającej globalnie, zamiast wchodzić kolejno w oknalink_Historia dla każdej składki i dokonywać tam żmudnych zmian.

Mamy zatem możliwość:

skorzystania z kilku zapisanych w programie scenariuszy programisty - w pojawiającym się oknie z rozwijalnej listy wybieramy już istniejący np. "Zleceniobiorca tylko ze zdrowotną":

 

Okno wyboru scenariusza składek ZUS - z listy istniejących w programie.

 

 

stworzenia własnego scenariusza.

Własny scenariusz tworzymy w oparciu o dowolny już istniejący (może nim być "nie ustawiony" lub inny konkretny, w którym potrzebujemy zmienić tylko jedną/kilka składek) - klikamy na link pole radiowe_zdefiniowany_jako i wybieramy bazowy scenariusz. Następnie klikamy na pole radiowe_wlasny i kolejno określamy składki ZUS ubezpieczonego oraz płatnika korzystając z list wyboru, a następnie naciskamy link link_zapisz. Pojawi się okno dialogowe, w którym naszemu schematowi nadajemy nową nazwę i zatwierdzamy:

 

Okno wprowadzenia nazwy nowego scenariusza

 

Nasz scenariusz zostanie dodany do listy już istniejących (np. programisty) i stanie się dostępny w dalszej pracy z programem.

 

usunięcia każdego scenariusza z listy za pomocą linku link_usun. Jeżeli usuniemy wszystkie posiadane scenariusze - to przy najbliższej aktualizacji (lub wykonaniu testu struktur) zostaną one wypełnione standardowymi scenariuszami.
wyczyszczenia całej Historii - zaznaczając pole Pole wyboru_czysc_cala_historie kasujemy danej osobie w oknach Historia wszystkie zapisy dotyczące składki ZUS.

 

UWAGA  !

Korzystając z funkcji link_ustaw_skladkirejestrowane są wszystkie wpisy, nawet jeżeli nie zmieniliśmy wartości parametru np. w 2009 r. dla pracownika ustawiliśmy "nie płaci", w 2010r. ponownie wybieramy tą samą wartość. Jeżeli nie zaznaczymy pola pole_wpisuj_tylko_zmiany  - obie daty zostaną zapamiętane w programie dla poszczególnych składek:

 

Rejestracja wszystkich wpisów w Historii danej skladki.

 

 

 

 

Został wprowadzony parametr związany z ograniczeniem poboru składki na Fundusz Pracy z powodu niskich niskich przychodów. Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne opłacają składki na Fundusz Pracy od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez zastosowania ograniczenia podstawy wymiaru składek do kwoty 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca:

- co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,

- w przypadku osób o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę tj. w pierwszym roku pracy, co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia,

- w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Ponadto pracodawca oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy:

- za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z takiego urlopu (obowiązuje od 01.01.2009r.),

- przez okres 12 miesięcy za osoby zatrudnione, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (obowiązuje od 01.07.2009r.),

- za pracowników którzy ukończyli 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn (obowiązuje od 01.07.2009r.)

 

Po wejściu w Konfiguracja/Ustawienia programu/Ogólne parametry naliczenia/Zasady naliczania odnajdujemy wiersz mówiący o metodzie stosowania naliczenia FP dla dochodów poniżej minimalnego. Mamy do wyboru dwie:

1. wymaga oświadczenia (konkretnego pracownika, że jest to jego główny zakład pracy)

2. przy braku oświadczenia (pracodawca zakłada, że wszyscy pracownicy złożyli takie deklaracje)

Metoda wymagająca zaświadczenia od pracownika jest ustawiona domyślnie, jednak zalecane jest przestawienie jej na metodę z brakiem oświadczenia.

 

ustawienia programu_ograniczenie FP

 

W zakładce Inne mamy możliwość ustalenia parametrów naliczania składek ZUS finansowanych przez budżet (urlop wychowawczy) ona inne dodatkowe parametry, takie jak: kod zgłoszenia przekroczenia progu ZUS, zgłoszenie przez pracownika przekroczenia progu FEP oraz informacje dotyczące szczególnych schorzeń przy niepełnosprawności.

 

UWAGA. Poniższe parametry są bardzo istotne - w szczególności indywidualna podstawa ubezpieczenia (średnia z 12 miesięcy).

 

Program tworząc deklaracje ZUS za okres urlopu wychowawczego zawsze liczy składki finansowane przez budżet od wartości maksymalnej. Tak więc jeżeli pracownik zarabia mniej, należy tutaj wpisać tą wartość.

 

 

 

 

 

Trzecia zakładka Dane ZUS zawiera w sobie dodatkowe informacje, które mogą być istotne dla poprawnego wygenerowania deklaracji dla ZUSu:

 

dane ubezpieczeniowe_dane zus