DG-1 |
Początek Poprzedni Następny |
Sprawozdanie GUS DG-1 jest meldunkiem o działalności gospodarczej, w którego skład wchodzą wynagrodzenia osobowe, wynagrodzenia bezosobowe, honoraria, wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne, dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.
Zgodnie z rozporządzeniem PBSSP, formularz DG-1 powinien być składany do 5. dnia roboczego każdego miesiąca z danymi za miesiąc poprzedni.*
Po wejściu do menu Dokumenty/Sprawozdania GUS/DG-1 możemy utworzyć dokument sprawozdania DG-1 – należy wybrać okres, za który ma zostać utworzone sprawozdanie, kliknąć ikonę , lub nacisnąć klawisz [INSERT] i po wyborze miesiąca dla DG-1, utworzony zostanie nowy dokument.
Korzystając z menu kontekstowego, możemy pokazać/ukryć kolumny na ekranie typu: okres, miesiąc, rok, data wypełnienia, data generacji, symbol wersji, rewizja, status.
Po wyświetleniu nowego dokumentu dane identyfikacyjne, które pojawiają się w danych jednostki, pobierane są automatycznie z danych kadrowych zawartych w menu Kartoteki, i przeznaczone są tylko do odczytu bez możliwości edycji (szare pola).
- należy zmienić odpowiedź na tak, oraz uzupełnić pozostałe dane. Po wybraniu Działu 1. z okna zakładek, które pojawiły się w oknie podrzędnym, mamy możliwość uzupełnienia danych o działalności gospodarczej takich jak: przychody netto ze sprzedaży produktów, wartość produktów wytworzonych nie zaliczonych do sprzedaży oraz przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów z tys. zł. W kolumnie "w miesiącu sprawozdawczym", znajdują się pola aktywne, które należy uzupełnić.
Przy pozycjach 6 – 11, pojawia się pole z podpowiedzią (znakiem zapytania) - po kliknięciu na takie pole, w pojawiającym się podoknie info (raporcie) można odczytać szczegółowe rozbicie danej kwoty na pracowników (i ewentualnie różnice w naliczonej i wyliczonej wartości).
*Kwota w pozycji 8. zaznaczona na pomarańczowo, jest tylko do naszego wglądu (nie zostanie uwzględniona w sprawozdaniu).
W podobny sposób uzupełniamy dane znajdujące się w zakładce Dział 1 - c.d. oraz Dział 2.
W zakładce Uwagi dot. zmian, należy wybrać w jakim zakresie zaszły zmiany oraz jaka była ich przyczyna. Tę część wypełniamy tylko w przypadku wystąpienia istotnych zmian w badanych kategoriach w porównaniu do danych miesiąca poprzedzającego miesiąc sprawozdawczy.
* Dane wykazywane w sprawozdaniu powinny być zgodne z danymi ewidencji. W przypadku jej braku, dopuszczane jest wykazanie wartości szacunkowych. * Jeśli zachodzi potrzeba skorygowania danych z poprzednich sprawozdań, korekty te uwzględnia się w sprawozdaniu poprzez wybranie okresu od początku rozliczanego roku.
UWAGA!!! Do stanu zatrudnionych na podstawie stosunku pracy nie zalicza się osób korzystających w miesiącu sprawozdawczym z urlopów wychowawczych, z urlopów bezpłatnych w wymiarze 3 miesięcy (nieprzerwanie) oraz osób przebywającym na świadczeniu rehabilitacyjnym, z wyjątkiem kobiet w ciąży korzystających z tego świadczenia, które traktować należy jak przebywających na zasiłku chorobowym, zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, a także osób (uczniów) zatrudnionych na podstawie umowy o prace w celu przygotowania zawodowego. Nie zaliczani są również pracownicy udostępniani (zatrudnieni) przez agencję pracy tymczasowej oraz pracowników zatrudnionych na kontraktach, których umowa nie ma charakteru umowy o pracę. (źr.: stat.gov.pl)
W Konfiguracja/Ustawienia programu/Ogólne parametry dokumentów możliwe jest ustawienie wyliczania narastającej liczby zatrudnionych bez korzystania z dokumentów już wygenerowanych. Jeżeli wartość zostanie zmieniona na TAK, generacja będzie trwała dłużej, ponieważ naliczanie zacznie się od samego początku.
|