Nadgodziny

Początek  Poprzedni 

W statystyce czasu pracy są nadgodziny 50%, 100% oraz wynikające z przekroczenia normy średniotygodniowej. Pierwsze dwie z nich są to nadgodziny, które są naliczane po przekroczeniu normy dziennej danego pracownika.

Na przykładzie poniżej widać jak są nadgodziny „dzienne” wstawiane do statystki czasu pracy:

liczenie_nadgodzin1

 

 

Pracownik 4 listopada powinien pracować od godziny 8 do godziny 16. W firmie wg. regulaminu pora nocna zaczyna się o 21. Jednak tego dnia pracuje od godziny 7 do 22 co daje sumarycznie 15 godzin. Wśród tych 15 godziny jest:

1.8 godzin wg standardowego kalendarza
2.6 nadgodzin wypłacanych w wysokości dodatkowych 50% od stawki godzinowej
3.1 godziny wypłacanej w wysokości 100% od stawki godzinowej

 

Aby poprawnie nadgodziny 50% oraz 100% były wypłacane na liście należy:

1.W składnikach wynagrodzeń w funduszu osobowym zdefiniować składniki: Nadgodziny 50% i Nadgodziny 100% odpowiednio poprzez algorytm 20 i 21. Obydwa algorytmy posiadają zakładkę własności dodatkowe, w której trzeba wskazać składniki podstawy do obliczania nadgodzin.
2.Następnie trzeba wejść w KonfiguracjeŕTypy list płac. W tym miejscu wybiera się na którym typie listy płac mają być wyliczane nadgodziny 50% i nadgodziny 100%.
3.Nadgodziny 50 i nadgodziny 100% będą się od teraz naliczać poprawnie na liście płac.

 

Drugim typem nadgodzin są nadgodziny wynikające z przekroczenia normy średniotygodniowej.

W KonfiguracjiŕUstawienia programu są podstawowe parametry naliczania tych nadgodzin.

liczenie_nadgodzin2

1.Przyjęta metoda ustalenia normy średniotygodniowej. Przy tym parametrze ustala się czy program ma ustalać nadgodziny średniotygodniowej według metody PIP czy metody MPIPS ( http://www.sgk.gofin.pl/11,2478,131693,nadgodziny-sredniotygodniowe.html ).
2.Domyślny okres rozliczeniowy do nadgodzin. Możliwe okresy rozliczeniowe to:
a.Miesięczny, domyślnie
b.2-miesięczny,
c.3-miesięczny,
d.4-miesięczny,
e.6-miesięczny,
f.12-miesięczny.

Okresy rozliczeniowy ustala w którym miesiącu po wystąpieniu nadgodzin wynikających z przekroczenia normy średniotygodniowej mają zostać wypłacone pieniądze.

3.Domyślny sposób wyliczania nadgodzin.
a.Z normy okresu. Domyślny sposób. Oznacza to, że godziny wpisane w sobotę i niedzielę i święta będą rozliczane jako wynikające z przekroczenia normy średniotygodniowej(algorytm 322).
b.Tylko z normy dziennej. Ten sposób uwzględnia godziny przepracowane w sobotę jak nadgodziny 50%, a przepracowane w niedziele lub święta jako nadgodziny 100% (omówione na początku).
c.Soboty i święta. Ten sposób uwzględnia godziny wpisane jedynie w niedzielę i święta jak nadgodzin 100%.
4.Uwzględnianie godzin odebranych/do odebrania w wyliczeniu składników od czasu pracy

Parametr ten określa czy w firmie będzie się udzielało dni wolny za godziny przepracowane w sobotę i święta (Ma to znaczenie przy konfiguracji algorytmu 322).