(74) (174) (274) (374) Arkusz Specyfikacji |
Początek Poprzedni Następny |
(74) Arkusz Cennika (174) (274) (374) Arkusz Specyfikacji (grupy kosztowe)
Algorytm ten służy do utworzenia specyfikacji naliczeń według zdefiniowanego słownika grup kosztowych. Jest rodzajem arkusza liczącego sumę iloczynów wprowadzonych w nim ilości czasu pracy i stawek jednostkowych. W celu przygotowania listy słownikowej do zastosowania w arkuszu specyfikacji, należy wejść w Kartoteki/Słowniki/Grupy kosztowe i tam przygotować listę potrzebnych rekordów określając Symbol i Nazwę każdego z nich:
W menu Konfiguracja/Składniki wynagrodzeń wybranemu składnikowi z listy przypisujemy algorytm (74). Arkusz Specyfikacji tworzymy bezpośrednio na składniku danej listy wynagrodzeń/rachunku, ponieważ dany układ liczb specyfikacji jest najczęściej tylko jednorazowo używany. Dlatego, podczas naliczania wynagrodzeń, specyfikację dla danego składnika stworzymy "ręcznie" - już po dodaniu pracownika do danej listy.
Aby przygotować Arkusz Specyfikacji dla wybranej osoby, należy stojąc na składniku listy/rachunku z przyporządkowanym algorytmem (74) kliknąć na ikonę (pojawia się w pasku narzędziowym w chwili podświetlenia na liście składnika z algorytmem 74) lub użyć funkcji [F4]:
Wyświetli się okno Arkusza specyfikacji dla danego pracownika (jego status na liście musi być odblokowany do edycji). Po każdym naciśnięciu na ikonę zakładamy nową pozycję, w której, korzystając ze słownika grup kosztowych, podajemy stawkę oraz ilość:
Aby dodać nowe pozycje do specyfikacji cennika należy kliknąć na .
W ten sposób otrzymamy Arkusz Specyfikacji, w którym program liczy sumę iloczynów ilości i stawek wszystkich wprowadzonych pozycji:
Poszczególne liczby podajemy z dokładnością do czterech miejsc po przecinku, a wartość "Razem" zaokrąglana jest do grosza. Po kliknięciu na link , tak obliczona suma staje się wartością naszego składnika na liście:
W momencie edytowania już naliczonego arkusza kliknięcie na link spowoduje nie zapisanie zmienionych danych, a kwota Razem powróci do wartości wyjściowej.
Aby przypomnieć sobie, skąd się wzięła dana wartość składnika, czyli jak został policzony w Arkuszu Specyfikacji, wystarczy kliknąć na ikonę :
UWAGA !!! Skasowanie naliczeń np. usunięcie pracownika, czy listy rachunków, spowoduje usunięcie danych w arkuszu specyfikacji. Wyzerowanie ręczne kwoty składnika na liście nie kasuje przygotowanej specyfikacji.
UWAGA !!! Dla algorytmu (74) nie ma zastosowania parametr możliwa zmiana stawki w miesiącu.
Przykład Pracownik, zatrudniony na umowę-zlecenie przepracował: 148 h w oddziale 1 10 h w oddziale 2 6 h w oddziale 3
Stawka godzinowa w każdym z oddziałów jest inna: 20 zł/h - w oddziale 1 16 zł/h - w oddziale 2 12 zł/h - w oddziale 3
W tym przypadku Arkusz Specyfikacji posłużył do zebrania wszystkich godzin wg różnych stawek w jeden składnik, będący wartością umowy zlecenia. Jego wartość wyniosła 3192,00 zł.
Jeżeli przy składniku zdecydujemy się na zdefiniowanie go algorytmami 174, 274. będziemy tworzyć arkusze specyfikacji dla grup kosztowych. Algorytm 174 korzysta tylko z jednej, zaś algorytm 274 korzysta z dwóch. Zaś alg. 374 nie korzysta z żadnych grup kosztowych. Zasada jednak dla tych wyliczeń pozostaje taka, jak opisano powyżej. Szczegóły arkusza specyfikacji dostępne są również w momencie tworzenia dekretacji, gdzie mamy możliwość wglądu w wyszczególnione rozbicia naliczeń. Przy opcji wydruku mamy tylko widoczną ogólną sumaryczną kwotę zdefiniowanego tymi algorytmami składnika. Powyższe trzy algorytmy nie korzystają z katalogu cennika!
. |