Dane podatkowe

Początek  Poprzedni  Następny

 

W Danych podatkowych ustalamy szczegółowo, w jaki sposób dany pracownik rozlicza się z urzędem skarbowym. Korzystając z okien dialogowych "Historia wartości parametru" precyzujemy następujące elementy:

 

dane podatkowe_okno_glowne13

 

1.Koszty uzyskania przychodu.

Domyślnie dla każdego pracownika ustalone są podstawowe koszty uzyskania. Po wejściu w okno link_Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z poniższych opcji:

Podstawowe - koszty uzyskania będą liczone w podstawowej wysokości, ustalonej kwotowo w pozycji Konfiguracja/Wartości stałe/Podatki/Inne dane podatkowe - parametr "standardowe koszty uzyskania przychodów".
Zwiększone - koszty uzyskania będą liczone w zwiększonej wysokości, ustalonej kwotowo w pozycji Konfiguracja/Wartości stałe/Podatki/Inne dane podatkowe - parametr "zwiększone koszty uzyskania przychodów".
Brak - program nie będzie naliczał danemu pracownikowi kosztów uzyskania.

 

2. Ulga zaliczki na podatek.

Parametr informuje, czy danemu pracownikowi przysługuje ulga zaliczki. Program domyślnie każdemu pracownikowi przypisuje zwykłą ulgę zaliczki. Po wejściu w okno link_Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z poniższych opcji:

 

Zwykła - ulga zaliczki będzie liczona na liście wynagrodzeń. Kwotę tej ulgi ustalamy w pozycji Konfiguracja/Wartości stałe/Podatki/Inne dane podatkowe - parametr "miesięczna ulga zaliczki".
Podwójna - ulga zaliczki na liście płac będzie naliczana w wysokości podwójnej w stosunku do kwoty ustalonej dla w/w parametru "miesięczna ulga zaliczki".
Brak - ulga zaliczki nie będzie liczona na liście płac.

 

3. Forma opodatkowania.

Ustalamy sposób liczenia podatku na liście wynagrodzeń. Program domyślnie przyjmuje dla każdego pracownika ten parametr jako Zwykła. Po wejściu w okno link_Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z poniższych opcji:

Zwykła - od pracownika w sposób standardowy odprowadza się wszystkie podatki. Wysokość podatku dla kolejnych progów oraz wartości kwotowe poszczególnych progów podatkowych ustalamy w pozycji Konfiguracja/Wartości stałe/Podatki/Inne dane podatkowe - parametr "Stawki procentowe podatku w progach" oraz "Kwoty progów podatkowych".
Obniżona - stosujemy, jeśli pracownikowi przysługuje obniżona forma opodatkowania (np. pracownik rozlicza się ze współmałżonkiem). Mimo przekroczenia przez pracownika progu podatkowego, program będzie naliczał podatek według stawki z niższego progu.
brak - nie odprowadzane są podatki

 

4. Wliczać przychody obciążonych zaliczką procentową (bez skali, np. zlecenie) do ustalenia progu podatkowego

 

5. Podwyższony podatek od umów cywilnych na wniosek pracownika

 

6.Indywidualny wniosek o stosowanie stawki pierwszego progu w wysokości 17,75% dla przychodów wypłaconych w okresie X-XII 2019.

 

 

 

Parametry stosowania zwolnienia przychodów z art. 21 ust. 1 art. 148. (do ukończenia do 26 roku).dane podatkowe_okno_glowne2

 

7. Pracownik złożył oświadczenie o korzystanie z ulgi (dotyczy 2019)

 

Domyślnie dla każdego pracownika ustalone jest nie złożenie deklaracji. Po wejściu w okno link_Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z poniższych opcji:

tak - stosowanie zwolnienia przychodów z art. 21 ust. 1 art. 148. w roku 2019 dla pracownika do 26 roku.
nie - nie stosowanie zwolnienia przychodów z art. 21 ust. 1 art. 148. w roku 2019 dla pracownika do 26 roku.

 

8. Pracownik złożył oświadczenie o rezygnacji z korzystania (dotyczy 2020 i kolejne)

 

Domyślnie dla każdego pracownika ustalone jest nie złożył oświadczenia o rezygnacji z korzystania z ulgi, co oznacza, że w programie automatycznie osoby poniżej 26 roku życia będą zwolnione z opodatkowania od 2020 roku . Po wejściu w okno link_Historia i wybraniu nowego rekordu ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i jedną z poniższych opcji:

tak - nie stosowanie zwolnienia przychodów z art. 21 ust. 1 art. 148. w latach 2020 i kolejnych dla pracownika do 26 roku.
nie - stosowanie zwolnienia przychodów z art. 21 ust. 1 art. 148. w latach 2020 i kolejnych dla pracownika do 26 roku.

 

9. Kwota wykorzystanej ulgi u innych pracodawców.

 

Domyślnie dla każdego pracownika ustalone jest zero.Jeżeli pracownik korzysta z ulgi u innego pracodawcy należy wejść w okno link_Historia i wybrać nowy rekord ikona_dodaj_nowy_rekord, wybieramy datę i wpisujemy wartość.

 

 

 

 

Dla powyższych parametrów ustaliliśmy daty, od których wybrane opcje mają obowiązywać. Program pamięta wszystkie zmiany i ich daty. W przypadku, gdy chcemy zmienić datę lub wartość parametru, w oknie link_Historia podświetlamy wybrany rekord i naciskając ikona_szczegoly wchodzimy w edycję i poprawiamy zapis lub naciskając ikona_usun_biezacy_rekord usuwamy cały rekord, a następnie przyciskiem link_zamknij 2 zatwierdzamy naszą  poprawkę.

 

Wszystkie zmiany w obu zakładkach zatwierdzamy klikając w dolnym prawym rogu na link link_zapisz_zamknij.