Poprzednie świadectwa pracy |
Początek Poprzedni Następny |
Świadectwa pracy wystawione przez poprzednich pracodawców naszego pracownika są nośnikiem ważnych informacji. Ich zarejestrowanie pozwala na szybkie i prawidłowe wyliczenie staży pracy: własnego lub obcego i stażu urlopowego, które program wykorzystuje przy sumowaniu Staży pracy i przysługującej ilości dni Urlopu wypoczynkowego.
Będąc w pierwszej zakładce Świadectwa pracy, podświetlamy danego pracownika w oknie tabeli i naciskamy ikonę lub klawisz [INSERT]. Pojawi się podokno szczegółów posiadające dwie zakładki: Dane i Załączniki.
W "Danych" wpisujemy informacje dotyczące poprzedniej firmy, okresu pracy. Tutaj również wybieramy opcje obliczania staży: urlopowych, własnych, obcych. Program automatycznie wpisuje okres do uwzględnienia, możemy go zmienić po zaznaczeniu pola . Tak samo pola liczbowe lat, miesięcy i dni zostaną udostępnione do edycji po zaznaczeniu pola .
Świadectwa wystawione w roku przyjęcia pracownika do pracy dostarczają nam również istotnych wiadomości o wartościach wykorzystanych limitów jak:
Sumaryczne staże pracy (uwzględniające wszystkie wprowadzone tutaj świadectwa pracy, jeśli nie włączyliśmy trybu wpisywania ręcznego bilansów otwarcia w Kartoteki/Kartoteka osobowa/Staże pracy, możemy szybko obejrzeć wywołaniu funkcji pomocniczych pod przyciskiem na pasku narzędziowym lub po naciśnięciu klawiszy :
W przypadku, gdy pracownik przyniósł zaległe świadectwo pracy z kilkuletnim opóźnieniem i czas pracy wpływa na zmianę stażu pracy, nie może to być uwzględnione wstecznie we wcześniejszych latach. Dodatkowe przysługujące dni urlopu wypoczynkowego zostaną doliczone dopiero w roku kalendarzowym wskazanym w oknie daty wpisu świadectwa.
Dodatkowo w "Załącznikach" można przechowywać zeskanowane obrazy świadectw pracy poprzednich pracodawców w formie Załączników.
Jeśli istnieje potrzeba, aby ręcznie wpisać wcześniej wypunktowane limity dni, korzystamy z drugiej zakładki "Limity absencji". Po zaznaczeniu pola możemy wprowadzić bilans otwarcia limitów nieobecności pracownika w wybranym roku (klikamy na link ). Dostęp do pola liczby dni każdorazowo otrzymujemy po wybraniu pola stojącego przy danej pozycji.
UWAGA ! Należy pamiętać, że wartości podane ręcznie w Bilansach Otwarcia są najważniejsze, bowiem nadpisują wartości wyliczone w programie!
W tabeli okna głównego, w zależności od wyboru kolumn widocznych na ekranie, możemy bez wchodzenia w okno szczegółów odczytać szereg danych dotyczących bilansu pracy pracownika w poprzednich firmach.
Jeśli wpisany przez nas okres na świadectwie pracy pokrywa się częściowo z okresem szkoły (wpisanym w menu Wykształcenie) program poinformuje nas o tym: pojawi się czerwony link , który po naciśnięciu otworzy komunikat:
W tym przypadku powinniśmy potraktować pracownika indywidualnie i przyjąć dla niego korzystniejszy wariant naliczenia lat do stażu urlopowego.
Parametr własne (bez kontroli konfliktu) Staż urlopowy z takiego świadectwa własnego pokrywającego się z umową przed przerwą jest doliczany do stażu urlopowego dlatego nadal tam pozostaje konflikt. Umowy przed przerwą też są doliczane do stażu urlopowego z automatu. Do stażu własnego umowy przed przerwą nie są doliczane dlatego parametr służy żeby nie pokazywał się konflikt, ale świadectwo się doliczyło. Parametr powstał też z tego powodu, że jak by nie było przerwy w zatrudnieniu, a dopisany z tym samym okresem staż własny do systemu to konflikt wystąpi. |