Urlop wypoczynkowy |
Początek Poprzedni Następny |
Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych, zagwarantowanych w Kodeksie Pracy i katalogu podstawowych zasad prawa pracy.
Tak więc uprawnienia urlopowe nabywa każdy pracownik, a przysługujący mu wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy i wykształcenia. Aby ustalić jego wartość, należy wykonać następujące kroki:
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie ukończonej szkoły i poprzednich świadectwach pracy oraz okresom zatrudnienia odczytanym na podstawie umów o pracę w naszym zakładzie, program automatycznie wyliczy przysługujący pracownikowi staż urlopowy.
Korzysta tutaj z limitów dni urlopowych dla poszczególnych przedziałów lat pracy, wpisanych w Konfiguracja/Wartości stałe/zakładka "Urlopy". Program wstępnie ma zadane standardowe wartości wymiarów urlopów (20 lub 26 dni w roku) zgodne z Kodeksem Pracy, ale wszystkie wartości są parametrami i Użytkownik może je modyfikować.
Program umożliwia prowadzenie szczegółowej statystyki urlopów wypoczynkowych dla poszczególnych pracowników. W celu wykorzystania oferowanych przez program możliwości, pracownicy winni mieć uzupełnione dane dotyczące wymiaru czasu urlopowego: zaległy urlop z poprzednich lat, wykorzystany urlop w poprzednich latach itp.
W pozycji Kartoteki/Kartoteka osobowa/Urlop wypoczynkowy na wybrany dzień (domyślnie pole wskazuje aktualną datę) odczytujemy następujące dane:
UWAGA! Ilość lat, do których ograniczamy uwzględnianie zaległego urlopu, określa się w menu Konfiguracja/Ustawienia programu/Ogólne parametry kadrowe/Urlopy wypoczynkowe, chyba że wpisana zostanie "ręcznie" inna wartość w Bilansie otwarcia (opisana poniżej zakładka Dane początkowe).
Dolne okno stanowi tabela statystyki nieobecności z kodami typu Urlop dla danego pracownika. Program pozwala na wprowadzanie nowych pozycji w tym miejscu (klikając na ikonę
W pozycji urlop na żądanie, mamy wgląd do informacji dotyczącej pozostałych dni dostępnych dla pracownika w ramach urlopu na żądanie. Dane te pobierane są z: 1) jeżeli pracownik rozpoczął w ciągu jednego roku pracę w innym miejscu, to limit 4 dni urlopu na żądanie nie zmienia się. Jest to definiowane w zakładce Poprzednie świadectwa pracy, oraz może być również uzupełnione ręcznie w tej samej zakładce w Limitach absencji. 2) informację o urlopie na żądanie wpisujemy poprzez wybranie ikony
Program 'CPW' umożliwia też ukrycie zbyt dużej informacji, co pozwala na sprawniejszą obsługę działu dotyczącego urlopów. Należy odnaleźć
Jeżeli chcemy mieć mniej informacji widocznych w oknie, opcja ta powinna pozostać odznaczona. Podobną funckję odnajdziemy w Statystyki czasu pracy/Nieobecności/Dane nieobecności.
Dane z tabeli nieobecności pracownika można wydrukować. Po naciśnięciu ikony
Szczegółowe informacje na temat każdej pozycji nieobecności w bieżącym roku kalendarzowym można obejrzeć i modyfikować w podoknie szczegółów (otwieramy naciskając ikonę W wyjątkowych przypadkach korzystamy z dostępnej tutaj funkcji ręcznego rozliczenia nieobecności: ustawiamy dla niej parametry (procent płatności, miesiąc i rok rozliczenia, stawkę godzinową itd.) i naciskamy link W kolumnie "Rozliczenie" pozycja jest uwzględniona w bilansie urlopowym - jeśli pole wyboru będzie zaznaczone Aby cofnąć rozliczenie ręczne danej nieobecności - naciskamy link
W ramach absencji częściowej, tj. nie trwającej całego dnia roboczego, została wprowadzona możliwość wpisania nieobecności z podziałem na godziny, minuty i sekundy w ramach danych szczegółowych absencji.
Wprowadzając nieobecność z tytułu urlopu - należy wskazać rok, którego ma dotyczyć staż urlopowy:
Są dwa sposoby wprowadzania danych o urlopach: a) wykonywany automatycznie przez program : należy dodać nowy urlop poprzez ikonę
UWAGA: jeżeli wprowadzamy absencje w Kartotece osobowej/Urlop wypoczynkowy, pole rodzaj nieobecności jest z automatu ustawione na UW - 100% - urlop wypoczynkowy (do wyboru jest również absencja UZ) . Natomiast jeśli wprowadzamy absencję w Naliczanie/Statystyka czasu pracy/Nieobecności do wyboru mamy wszystkie kody. Jednak dla ułatwienia korzystania z programu, wprowadzona została funkcja filtru
Jeżeli pracownik ma niewystarczająca ilość dni urlopu do wykorzystania w okresie, który wpisaliśmy, pojawi się okno zapytania o rozbicie na absencje dopasowane do pozostałego wymiaru:
Tak aby wymiar dni urlopu (godzin) zgadzał się, Cenzus rozbija wpisany przedział urlopu na możliwe do wykorzystania parametry. Przykładowo: w grudniu 2013 roku pracownikowi zostało do wykorzystania 4 dni urlopu (32h), a z tytułu przysługuje mu już 26 dni urlopu (208h), co łącznie daje 30 dni urlopu (240h), a wpisywana absencja ma trwać do 5 stycznia 2014 roku. Dlatego rozbicie absencji będzie wyglądało następująco:
W przypadku nie zgodzenia się na automatyczne rozbicie absencji, pojawi się komunikat dotyczący uwag co do wymiaru urlopu, oraz co należy zrobić (ręcznie):
b) ręcznie (np. jeśli posiadamy np. 8 dni zaległego urlopu z roku 2012, a pracownik poszedł na 10 dniowy urlop, należy wprowadzić go w dwóch pozycjach: 8 dni za 2012r. oraz 2 dni do rozliczenia w kolejnym 2013r.)
Dla absencji związanych z członkami rodziny (opiekuńcze, macierzyńskie,wychowawcze) wprowadzona została możliwość wskazania członka rodziny (musi być on wpierw wpisany w Kartoteki osobowe/Członek rodziny). Aby ta funkcja była w tym miejscu dostępna, potrzebny jest dostęp do innych kodów absencji, które możemy uzyskać poprzez wyłączenie filtru
Opcja Załącznika, która jest drugą zakładką podokna, daje nam możliwość zapisania i przechowywania w systemie skanów podań urlopowych, zaświadczeń, zwolnień itp.
Istnieje możliwość wpisania wszystkich parametrów początkowych "ręcznie" w zakładce "Dane początkowe". Po zaznaczeniu pola
Przykład 1 Jeśli ktoś pracował u poprzedniego pracodawcy do 2 marca 2010r, a my zatrudniamy go od 03 marca 2010r, to urlop za marzec przysługuje mu tylko u poprzedniego pracodawcy. 26:12 =2.17 * ilość miesięcy pracy 9 = 19.5 zaokrąglamy zawsze w górę co daje 20 dni - do wykorzystania w naszej firmie w 2010r.
Przykład 2 Jeśli ktoś miał przerwę w zatrudnieniu (nigdzie nie był zatrudniony w marcu 2010r.) lub jest to jego pierwsza praca i zatrudniamy go od 03 marca 2010r, to urlop za marzec przysługuje w naszej firmie. 26:12 =2.17 * ilość miesięcy pracy 10 = 21,67 zaokrąglamy zawsze w górę co daje 22 dni - do wykorzystania w naszej firmie w 2010r.
Aplikacja 'CPW' standardowo zachowuje się jak w przykładzie 2 - dla pracownika zatrudnionego w marcu 2010r. pokaże wymiar urlopu 22 dni. Jeśli natomiast wykryje, że osoba posiada świadectwo obejmujące marzec 2010 (02.03.2010) lub zaznaczony jest omawiany parametr - to potraktuje takiego pracownika jak w przykładzie 1 (pokaże wymiar 20).
UWAGA ! Należy pamiętać, że wartości podane ręcznie w bilansach otwarcia są najważniejsze, bowiem nadpisują wartości wyliczone w programie!
Jeśli w zakładce "Dane początkowe" ręcznie wprowadzimy np. 6 lat stażu nauki, to gdy na świadectwie szkoły w menu Wykształcenie będziemy zaznaczać pole wyboru
Jeśli pracownikowi przysługuje Urlop dodatkowy, to możemy jego rozliczanie prowadzić na dwa sposoby:
Wybrane grupy pracownicze mają ustaloną inną normę czasu pełnego wymiaru, którą należy wpisać w podpunkcie Parametry wymiaru czasu. Jest to bardzo istotne, aby później przy rozliczaniu nieobecności, jak i wyliczaniu ilości dni urlopu, sumy się zgadzały.
Zakładka Urlop dodatkowy ma wygląd okien i funkcje analogiczne do zakładki Urlop wypoczynkowy.
W parametrze dotyczącym Prawa do pierwszego urlopu, jest kontrolka przeznaczona dla osób będących absolwentami, tj. osób po ukończeniu studiów, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę na etat. W pierwszym roku kalendarzowym, w którym absolwent podjął pracę, nabywa on urlop proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Za każdy przysługuje mu 1,6 dnia urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jeżeli podjął pierwszą pracę w październiku, to w grudniu będzie mógł wziąć maksymalnie 4 dni urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu reguluje art. 155 Kodeksu pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się dodatkowy okres z tytułu ukończenia:
|