Stan zatrudnienia

Początek  Poprzedni  Następny

Menu Zestawienia/Stan zatrudnienia zawiera istotne informacje o aktualnym stanie zatrudnienia w firmie. Dane uporządkowano w zakładkach:

1.Zatrudnieni
2.Przyjęci
3.Zwolnieni
4.Struktura zatrudnienia PFRON
5.Zatrudnienie w działach
6.Zmiany zatrudnienia
7.Parametry

 

W ostatniej zakładce "Parametry" możemy zdefiniować kilka elementów, które program uwzględni przy wyświetlaniu zestawień w pozostałych zakładkach:

 

czy agregować pracowników, którzy występują wielokrotnie, do jednego wiersza na zestawieniach typu: Zatrudnieni, Przyjęci, Zwolnieni.

Przy normalnym wprowadzaniu pracownika do kartoteki, program nie pozwoli na założenie mu kilku umów o pracę, w których nakładają się okresy ich trwania. Taka sytuacja może się jednak pojawić w chwili importu danych pracownika etatowego (może mieć zawartych kilka umów w tym samym czasie). Aby na wymienionych zestawieniach występował tylko raz - należy zaznaczyć dany parametr:

 

Parametr agregacji wielokrotnie występujacego na zestawieniach pracownika.

czy nie wliczać pracowników na urlopach wychowawczych;
czy nie wliczać pracowników na urlopach bezpłatnych;
czy pokazywać działy bez pracowników.

Jeśli chcemy włączyć dany parametr - należy zaznaczyć przy nim Pole wyboru_kontrolka_ z_V .

 

1.Zatrudnieni.

W tabeli okna głównego odczytujemy daty zatrudnienia i wymiar etatu każdego pracownika etatowego, natomiast w podoknie dodatkowo dane z umów z nim zawartych jak: stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy, warunki umowy, data od...do.

W kolumnie "Zakończona" program pokazuje datę końcową obowiązywania umowy lub datę ewentualnego rozwiązania umowy przed czasem jej wygaśnięcia - pobraną z modułu Rozwiązanie umowy.

Standardowo program wyświetla okres miesiąca operacyjnego - możemy go zmienić na inny za pomocą funkcji pomocniczej "Zmień okres F5".

 

 

Stan zatrudnienia. Zakładka "Zatrudnieni"

 

 

2.Przyjęci.

W oknie głównym widzimy wszystkich pracowników, z którymi, w wybranym okresie, podpisaliśmy umowę o pracę/aneks do umowy. W podoknie szczegółów odczytujemy ważne dane zawarte w umowie/aneksie.Program pokaże tutaj nie tylko nowo przyjętych do firmy pracowników, ale wszystkich, z którymi podpisano np. umowę przedłużającą zatrudnienie.

Interesujący nas okres ustalamy za pomocą funkcji pomocniczej "Zmień okres F5".

 

Dla wybranego pracownika, w podoknie widzimy wszystkie dotychczas zawarte z nim umowy/aneksy.

 

Stan zatrudnienia. Zakładka "Przyjęci"

 

3.Zwolnieni.

W oknie głównym widzimy wszystkich pracowników, którym, w wybranym okresie, kończy się ważność umowy o pracę. W podoknie szczegółów odczytujemy istotne dane zawarte w tej umowie jak: stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy, warunki umowy, data od...do.

Natomiast w kolumnie "Zakończona" program pokazuje datę końcową obowiązywania umowy lub datę rozwiązania umowy - pobraną z modułu Rozwiązanie umowy.

Interesujący nas okres ustalamy za pomocą funkcji pomocniczej "Zmień okres F5".

 

Stan zatrudnienia_zwolnieni13

 

4.Struktura zatrudnienia PFRON.

 

Na potrzeby ZUS dysponujemy zestawieniem pokazującym strukturę zatrudnienia w firmie, z uwzględnieniem osób z orzeczeniem niepełnosprawności.

Interesujący nas okres ustalamy za pomocą funkcji pomocniczej "Zmień okres F5".

W tabeli okna głównego, dla danego przedziału czasu, dysponujemy wyliczeniem średniej oraz sumy osób zatrudnionych: ogółem oraz w podziale na kategorie.

W prawym górnym rogu dostępny jest do szybkich przeliczeń kalkulator systemowy - typowy dla aplikacji 'Windows'.

 

W podoknie szczegółów - dane kolejno z każdego dnia okresu. W oknie jeszcze niższego poziomu dzień roboczy w rozbiciu na pracowników.

 

Stan zatrudnienia. Zakładka "Struktura zatrudnienia PFRON"

 

5. Wykluczeni z PFRON

 

stan zatrudnienia_wykluczeni z pfron_zakladka

 

Jest to zestawienie pokazujące, którzy pracownicy nie zostają wliczeni do PFRON. Interesujący nas okres ustalamy za pomocą funkcji pomocniczej "Zmień okres F5".

W tabeli okna głównego, dla danego przedziału czasu, dysponujemy wyliczeniem średniej oraz sumy osób zatrudnionych: ogółem oraz w podziale na kategorie.

 

Program daje dwie możliwości sprawdzenia/wprowadzenia tych danych:

należy wejść w Konfiguracja/Kody dni absencji, gdzie zostaną wyświetlone kody nieobecności, w skład których wchodzą: symbol absencji, opis, zaznaczenie wykluczenia, procent płatności, kos ZUS, rodzaj oraz konieczność posiadania usprawiedliwienia na okres nieobecności.

  Program ma automatycznie zaznaczonych kilka opcji, jak: służba wojskowa, świadczenie rehabilitacyjne(chorobowe, wypadkowe), czy urlopy wychowawcze.

by wprowadzić informacje dotyczące wykluczenia, które nie są automatycznie generowane przez program, po wejściu w menu Kartoteki/Kartoteka osobowa, w oknie danych osobowych pracownika należy odnaleźć zakładkę "Informacje dodatkowe". Przy "indywidualne wykluczenie z wliczania do struktury PFRON", klikamy przycisk "Historia"

 

Stan zatrudnienia - wykluczeni z PFRON

 

Pojawi nam się nowe okno, w którym po kliknięciu na ikona_nowy wprowadzamy datę od kiedy pracownik przestaje być wliczany do struktury PFRON, po czym aby zamknąć okres ponownie klikamy na"Historia", ikona_nowy i uzupełniamy dane.

W prawym górnym rogu dostępny jest do szybkich przeliczeń kalkulator systemowy - typowy dla aplikacji 'Windows'.

 

5.Zatrudnienie w działach.

 

W tej zakładce odczytujemy:

w oknie głównym - sumaryczne zatrudnienie na wybrany dzień, który można zmienić za pomocą funkcji pomocniczej "F5 Zmień dzień".
w podoknie - liczbę zatrudnionych osób i etatów w poszczególnych działach firmy. Działy można sortować metodą tradycyjną (alfabetycznie) lub użyć funkcji pomocniczej "Sortuj  według struktury" (aby uzyskać układ zgodny z drzewem struktury firmy).
w najniższym oknie - wykaz pracowników w wybranym dziale. Korzystając z menu kontekstowego wyświetlamy kolumny z potrzebnymi szczegółami typu: PESEL, NIP, Zatrudniony od, Data urodzenia, Wymiar itp.

 

 

Stan zatrudnienia. Zakładka "Zatrudnieni w działach".

 

 

6.Zmiany zatrudnienia.

 

W programie można odczytać dla wybranego okresu czasu (ustalanego za pomocą funkcji "F5 zmień okres") zmiany zatrudnienia dotyczące:

wymiaru etatu. W tabeli widoczny jest wykaz pracowników, którym zmienił się wymiar etatu w danym przedziale czasu.
stopnia niepełnosprawności. Tabelaryczny wykaz obejmuje wszystkich pracowników, w kolumnach odczytujemy: Stary kod niepełnosprawności, Nowy kod niepełnosprawności, Stary kod szczególnych schorzeń, Nowy kod szczególnych schorzeń.

 

 

Stan zatrudnienia. Zakładka "Stopień niepełnosprawności".

 

Wszystkie okna w menu Stan zatrudnienia mają postać tabeli, a więc dostępne są dla nich typowe funkcje: wyszukiwania, sortowania, eksportu do programu Excel.

Każde zestawienie można wydrukować. Po wybraniu funkcji "Drukuj" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ikona_drukuj) wchodzimy w podgląd wydruku.