Ogólne parametry kadrowe

Początek  Poprzedni  Następny

W zakładce "Ogólne parametry kadrowe" wydzielono cztery podgrupy tematyczne:

 

 

1.Urlopy wypoczynkowe

W tym miejscu ustawiamy ewentualne ograniczenie wykorzystania i liczenia w programie zaległego urlopu do ... lat.

 

urlop wypoczynkowy_urlop do wykorzystania13

 

Z uwzględnieniem tego parametru, w menu Kartoteki/Kartoteka osobowa/Urlop wypoczynkowy naliczany jest dla każdego pracownika zaległy urlop, chyba że wpisana zostanie inna wartość w Bilansie otwarcia (zakładka Dane początkowe).

 

Wraz z nowym rozporządzeniem z 1.10.2013 r., urlop wypoczynkowy może być:

a)pomniejszony proporcjonalnie w roku rozpoczęcia urlopu wychowawczego trwającego dłużej niż do końca roku
b)pomniejszać proporcjonalnie w roku zakończenia urlopu wychowawczego trwającego dłużej niż od początku roku.
c)nie być nabywany od 01/01 jeżeli pracownik był na urlopie wychowawczym wychowawczym od 01/01.

W tym momencie w programie pierwszy parametry ustawiony jest domyślnie i automatycznie na Nie, pozostałe dwa parametry są ustawione domyślnie i automatycznie na Tak. Jednak wraz z aktualizacjami pojawi się data od kiedy obowiązują nowe przepisy i do pracodawcy będzie należało ewentualnie zmienienie parametrów.

 

Ostatni parametr:

Urlop na żądanie udzielać wyłącznie z urlopu roku bieżącego - określa czy dodawany urlop na żądanie może być tylko z wymiaru za aktualny rok czy również za zaległy/poprzednie lata. W tym momencie w programie  parametry ustawiony jest domyślnie i automatycznie na Nie.

 

2.Umowy o pracę / kadrowe

Podajemy sposób automatycznej generacji numeru analitycznego oraz akt, wykorzystywanych w Dane osobowe/Informacje dodatkowe, gdzie każdemu pracownikowi przypisujemy symbol akt oraz indywidualny numer konta analitycznego (rozrachunkowego).

Tutaj również można odczytać, ile dotychczas nadano numerów w bieżącym roku, na podstawie zapisu:

 

Umowa cywilna_ilosc_umow_w_roku

W masce, oznaczającej wygląd numeru, można używać własnych symboli oraz znaku "#" oznaczającego koleją cyfrę nadawaną z automatu przez program.

 

 

Ustawienia programu/ Ogólne parametry kadrowe/ Umowa o pracę / kadrowe

Zaznaczenie parametru automatycznej generacji numeru akt zleceniobiorcy przy dodaniu nowego oznacza, że w momencie dodania nowego pracownika program automatycznie przypisze mu numer akt. Zaś parametr odrębnej numeracji akt dla zleceniobiorców ma za zadanie stworzenia osobnej kartoteki dla zleceniobiorców. Tworzenie tego nie jest obowiązkowe, a indywidualne. Jeśli Użytkownik chce posiadać również kartotekę z aktami zleceniobiorców, to powinien zaznaczyć ten parametr. Dzięki temu potem w kartotece, w której znajdują się etatowcy nie powstają dziury i numeracja jest ciągła.

 

 

3. Cechy dodatkowe pracowników

W programie istnieje możliwość wpisania przydatnych informacji, pozwalających dodatkowo wyróżnić każdego pracownika w firmie. Dokonujemy tego tworząc wykaz istotnych cech np. tytuł naukowy, prawo jazdy, dodatkowe kwalifikacje ale i nazwisko przełożonego i przypisując poszczególnym osobom ich odpowiednie wartości w Kartotece.

 

W pierwszej kolejności, konkretne nazwy poszczególnym cechom nadajemy w tym miejscu, czyli w zakładce "Cechy dodatkowe pracowników" - maksymalnie w programie możemy zdefiniować 12 różnych elementów:

 

ogolneparametrykadrowe1

 

 

Następnie w menu Kartoteki/Słowniki/Cechy wchodzimy kolejno w każdy słownik cechy i tworzymy jego zawartość.

Ostatecznie, w menu Kartoteki/Dane osobowe/ Informacje dodatkowe, mamy możliwość nadawania pracownikom cech wg stworzonego przez siebie klucza, wybierając właściwą pozycję z listy Słownika Cech.

Przypisanie pracownikom cech może być wykorzystywane później w pracy z programem. Jeśli w menu Kartoteki/Kartoteka osobowa, w tabeli ewidencji pracowników wyświetlimy dodatkową kolumnę dotyczącą  interesującej nas cechy (za pomocą menu kontekstowego), to po posortowaniu wg tej kolumny łatwo wyodrębnić grupę osób z określonymi wymaganiami, skopiować ją np. do schowka, a następnie przejść w odpowiednie miejsce programu i wklejając listy osób ze schowka, wykonać tylko dla nich naliczenie lub zestawienie.

 

4. Inne

w zakładce Inne mamy możliwość ustawienia parametrów generacji pracownika, danych osobowych oraz umów cywilnych:

 

ogolneparametrykadrowe2

 

W pierwszym parametrze możemy ustawić, do którego wskazanego działu mają być dodawani pracownicy. Domyślnym scenariuszem składek dla zleceniobiorców może być (plus data):

nie ustawiony
pracownik etatowy
zleceniobiorca tylko ze zdrowotną
zleceniobiorca z pełnym ZUS-em
Właściciel
osoba współpracująca z chorobowa
bez składek ZUS
student

 

W drugim parametrze mamy uruchomienie komunikatu, jeśli w programie wpisane będą osoby (pracownicy, "byty realne") o tym  samym numerze PESEL lub symbolu analitycznym. Zazwyczaj wynika to z błędu, ponieważ dwie osoby nie mogą posiadać dokładnie takiego samego numeru PESEL oraz symbolu analitycznego.

 

W trzecim parametrze możemy uruchomić ostrzeżenie przed możliwym ryczałtem przy wprowadzaniu składników do umowy cywilnej poniżej 200 złotych.