Przed przystąpieniem do naliczenia pracownikowi wynagrodzenia, musimy ustalić wyjściowe wartości składników. Każda zmiana ich wysokości powinna zostać odnotowana w menu Naliczanie/Wartości składników wynagrodzeń.

 

Tabela wartości składników jest wypełniana bezpośrednio przez Użytkownika lub w trakcie nanoszenia w umowach etatowych lub umowach cywilnych warunków wynagrodzenia (w odniesieniu do podstawowych składników). W tym drugim przypadku program automatycznie przejmuje dane z umowy dotyczące dat obowiązywania i wysokości uzgodnionych kwot za wykonaną pracę - dane te pełnią nadrzędną rolę w stosunku do wartości wpisywanych bezpośrednio do tabeli wartości składników wynagrodzenia, dlatego ich edycja możliwa jest tylko na poziomie umowy, z której pochodzą.

 

Pominięcie wprowadzenia wartości składników spowoduje utworzenie list wynagrodzeń z zerowymi wartościami. Kompletne wpisanie prawidłowych wartości istotnych składników daje możliwość automatycznego naliczania wszystkich elementów wynagrodzenia w trakcie tworzenia listy wynagrodzeń.

Przed wygenerowaniem wynagrodzeń należy pamiętać o uzupełnieniu statystyki pracownika za dany miesiąc oraz innych elementach opisanych w rozdziale Naliczanie.

 

Każdorazowo, przy wejściu do menu Wartości składników wynagrodzeń - program wyświetla wykaz pracowników przypisanych do działu aktualnego (zdefiniowanego w menu Kartoteki/Działy).

Okno z rejestrem osób jest modułem, w którym można ograniczyć lub rozszerzyć liczbę pracowników do wybranego działu, bowiem posiada kontrolkę wyboru pracownika z jednego lub wielu działów:

 

Kontrolka wyboru z jednego lub wielu działów

 

Po wybraniu (podświetleniu) pracownika przechodzimy do okna zawierającego listę wszystkich dostępnych składników. Znajdą się tam również te, których w tym momencie danemu pracownikowi nie naliczamy.

 

Poszczególne grupy składników znajdują się w oddzielnych zakładkach: Fundusz osobowy, Fundusz bezosobowy, Fundusz ZUS, Potrącenia, Predefiniowane, Wartości dodatkowe.

Podział ten odpowiada, zgodnie z ogólną koncepcją programu, podziałowi zastosowanemu w Konfiguracja/Składniki wynagrodzeń. Widoczne na ekranie tabele w zakładkach pokazują aktualne kwoty (według daty sesji pracy) przypisane do składników. Ostatnia zakładka jest miejscem na przypisanie  pracownikowi kategorii dodatku za pracę w szkodliwych warunkach (stawki poszczególnych kategorii, obowiązujących w firmie, wpisujemy w menu Konfiguracja/Parametry naliczania/Dodatek szkodliwy).

 

Poza tym w zakładce Wartości dodatkowe dysponujemy tabelą "Wartość wskaźnikowa od kwoty bazowej".

Wyświetlane są w niej składniki naliczeń, dla których określony został algorytm (103) Wyliczenie stałego wskaźnika od kwoty bazowej. Dla wybranego pracownika, wpisujemy tutaj indywidualną wartość kwoty bazowej podstawy. Posiada ona wyższą rangę ważności nad wartością globalną wpisywaną w zakładce "Własności dodatkowe" dla składnika.

 

 

Wartości składników wynagrodzeń - widok ogólny

 

W oknie najniższego poziomu znajdziemy wszystkie zapisy odnoszące się do wybranego składnika danego pracownika, a więc historię zmian jego wysokości. Można tutaj dodawać nowe ikona_dodaj_nowy_rekord, kasować Ikona_usun oraz edytować ikona_szczegoly pozycje.

Po dodaniu nowego rekordu, w pojawiającym się oknie dialogowym wprowadzamy datę początkową obowiązywania oraz kwotę składnika:

 

Okno dialogowe - nowy wpis daty początkowej i wartości składnika

 

 

Wprowadzone tutaj wartości są podstawą naliczenia: listy płac, listy zasiłkowej lub rachunku dla każdego pracownika. Sposób ich wpisywania jest zależny od rodzaju składnika. Nie zawsze będą to wartości kwotowe (w złotych).

Na przykład w przypadku "Ekwiwalentu za urlop" - podajemy liczbę dni nie wykorzystanego urlopu. W kolumnie "ważne od" dla pozycji "Ekwiwalent za urlop" podawana jest data na ostatni dzień miesiąca, wyliczonego z dnia operacyjnego (w którym jesteśmy zalogowani), a wartość jest ilością dni podaną w tym miesiącu. Aby wprowadzić dane dotyczące ekwiwalentu, należy odnaleźć go wśród składników i w oknie podrzędnym jakie otworzy się dodać nowa pozycję. Wyświetlone zostanie okno, w którym należy uzupełnić:

1) od dnia

2) ilość dni, za które ekwiwalent ma zostać wypłacony

3) data rozliczenia ekwiwalentu (wskazanie roku i umowy). Istotne jest poprawne wypełnienie tego pola, ponieważ w przypadku pracownika, który ma podpisane dwie umowy (lub więcej) ważne jest wprowadzenie informacji, do której umowy ekwiwalent się odnosi (ważne przy wystawianiu świadectwa pracy w  trakcie zatrudnienia).

 

ekwiwalent za urlop

Dodatkowy odnosi się do urlopu dodatkowego.

Szczegółowe zasady wprowadzania wartości dla poszczególnych składników zostały opisane w rozdziale Algorytmy naliczania.

 

Dodatkową niestandardową funkcją dla tabeli pracowników jest możliwość dopisania wybranych kolumn z wartościami składników do prawej strony tabeli - naciskamy klawisz [F6] lub w menu kontekstowym zaznaczamy opcję "Zmień układ kolumn". Więcej na ten temat w rozdziale Wybór dodatkowej kolumny. Dzięki temu bez wchodzenia w szczegółowe podokna mamy szybki podgląd np. wysokości płacy zasadniczej, premii itp:

 

Wartości składników wynagrodzeń - dodatkowe kolumny F6 w tabeli rejestru pracowników.

Taki wykaz pracowników można posortować, biorąc pod uwagę nie tylko Symbol działu, ale cechę dowolnej kolumny dodanej z prawej strony.

 

Istnieje możliwość ograniczenia prawa do wybranego składnika ponad miesięcznego, co pozwala na wyłączenie miesięcy (okresów) z wyliczenia dzielnika sumy składników ponad miesięcznych. Aby było to możliwe należy w zakładce Wartości dodatkowe/Ograniczenie praw do składnika kliknąć dwukrotnie na interesującą nas pozycję. Otworzy się podokno, w którym odnajdujemy ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord:

 

wartosci skladnikow_prawo

 

Do uzupełnienia mamy datę oraz odznaczenie, czy pracownik ma mieć prawo do danego składnika i w jakim okresie.

 

 

 

UWAGA!

W przypadku, gdy wartość składnika pochodzi z Umowy - w menu Wartości składników wynagrodzeń nie możemy go modyfikować. edytować, kasować i zmieniać. Przy próbie wejścia w szczegóły do edycji dla danego składnika - wyświetli się okno info:

 

Wartości składników wynagrodzeń - okno info: edycja możliwa tylko z poziomu Umowy.

 

Przy próbie skasowania danego składnika - program poinformuje o niedostępności wykonania w tym miejscu tej operacji:

 

Wartości składników wynagrodzeń - okno info: niedostepna operacja skasowania składnika.

 

Wszelkich zmian na składniku określonym w umowie można więc dokonywać tylko w menu Umowa o pracę lub Umowa cywilna, której symbol odczytujemy w dolnym oknie, w kolumnie "Nr umowy":

 

Wartości składników przejęte z umów - o symbolach podanych w kolumnie "Numer umowy".

 

W menu Naliczanie/Wartości składników wynagrodzeń dostępny jest szybki system importu zbiorczych danych pracowniczych ze specjalnie stworzonego arkusza 'Excel'.

 

Aby stworzyć Arkusz z wymaganym układem kolumn:
1.podświetlamy wybranych pracowników w tabeli kartoteki osobowej i kopiujemy ich do schowka,
2.zaznaczamy wybrane składniki wynagrodzeń,
3.wywołujemy funkcję "Generuj arkusz importu" - pod ikoną arkusza kalkulacyjnego 'Excel' Eksport tabeli do Exel_ikona,
4.przechodzimy do utworzonego w programie 'Excel' Arkusza 1 (który otrzymał tutaj nazwę "Wartości składników") i wprowadzamy nowe wartości składników oraz inne zmiany:
aby dopisać np. inny składnik dla pracownika - zakładamy nowy wiersz w arkuszu, poprzez skopiowanie wcześniejszego wiersza z danymi tego pracownika. Dzięki temu w ukrytych kolumnach znajdą się dane identyfikacyjne tej osoby. Jeśli dodajemy w arkuszu np. nowy składnik bez znajomości Id, to przy ścisłym zachowaniu jego pisowni, program poradzi sobie później podczas importu danych (jeśli nazwa składnika jest w programie niepowtarzalna).
aby dopisać następnych pracowników do otwartego Arkusza 1 - kopiujemy do schowka z tabeli kartoteki osobowej, gdzie występują potrzebne nazwiska, a następnie w menu, które opracowujemy, ponownie wybieramy funkcję "Generuj arkusz importu". Nowy import nazwisk zostanie dopisany w wierszach na końcu Arkusza 1. W ten sposób można wielokrotnie rozbudowywać Arkusz 1 o nowe wiersze.

 

Wartości składników - przykładowy arkusz importu w programie 'Excel'

 

Do Arkusza 1 eksportowane są tylko podświetlone składniki wynagrodzeń.

Kolumna "Dotyczy roku" jest kolumną pomocniczą dla składnika ekwiwalentu za urlop, dlatego nie ma konieczności wypełniania jej dla innych składników.

Standardowo w kolumnie "Data od składnika" pojawi się ostatni dzień miesiąca operacyjnego.

Wpisanie dla tego samego pracownika - dwóch wartości na ten sam dzień, dla tego samego składnika, będzie powodował wczytanie tylko jednego z nich np. chcąc dopisać ekwiwalent za rok 2009 i 2010 należy w Arkuszu 1 wpisać go w oddzielnych wierszach z różną datą obowiązywania.

 

UWAGA !

Automatycznie nadawanych nazw arkuszy nie należy zmieniać!

 

UWAGA !

Funkcja "Generuj arkusz importu" staje się w programie dostępna, gdy schowek pracowniczy jest wypełniony!

 

 

Aby przenieść dane z Arkusza 1 do naszego programu 'CPW':
1.przechodzimy do menu Naliczanie/Wartości składników wynagrodzeń,
2.wywołujemy funkcję "Importuj dane z arkusza" - pod ikoną arkusza kalkulacyjnego 'Excel' Eksport tabeli do Exel_ikona,
3.sprawdzamy poprawność zaimportowanych danych.

 

Jeżeli kolumna "Id składnika" będzie pusta, program będzie importował po nazwie składnika pod warunkiem, że jego nazwa w systemie jest niepowtarzalna i identyczna jak w 'CPW' (rozróżniamy tutaj wielkość liter), dlatego warto po wygenerowaniu arkusza - kopiować ją, a nie wpisywać z ręki.

 

Jeśli importujemy dane i program nie może ich wczytać z jakiegoś powodu, to zostanie podany komunikat o nie wczytaniu takiego wiersza:

 

Okno info - raport błędów przy imporcie z arkusza Excel.

 

szczegółowe informacje na ten temat w rozdziale "Generowanie arkusza importu i jego wczytanie".