ZUS ZIPA

Początek  Poprzedni  Następny

Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgłoszenia zmiany / korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, zgłoszenia zmiany / korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną.

 

 

Po wejściu do menu Dokumenty/Dokumenty ZUS/ZIPA możemy utworzyć dokument zgłoszeniowy ZUS ZIPA - po kliknięciu na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord lub klawisz [INSERT] i potwierdzeniu dodania nowej pozycji, wyświetli się nowy rekord w tabeli okna głównego:

 

 

ZUS ZIPA - tabela okna głównego.

 

Korzystając z menu kontekstowego możemy pokazać/ukryć na ekranie kolumny typu: Kod zmiany, Data wypełnienia, Symbol wersji, Rewizja, Wysłana do e-Płatnik.

W powyższej tabeli widoczne będą wszystkie dotychczas wygenerowane formularze ZUS ZIPA. Ich zawartość oglądamy w oknie podrzędnym podzielonym na zakładki:

 

ZUS ZIPA - zakładki okna podrzędnego.

 

 

Po podświetleniu naszego nowego dokumentu w tabeli, przechodzimy kolejno każdą z zakładek, analizując jej treść:

 

ZUS ZIPA - rozdziały I-III

 

 

W punkcie 1 rozdziału I "Zgłoszenie zmiany (1)/ korekty (2)" korzystamy z listy słownikowej:  - klikając na strzałkę listy wyboru strzalka_lista_slownikowa pojawi się okno dialogowe, w którym wybieramy zgłoszenie zmiany lub korekty:

 

ZUS ZIPA - okno wyboru zgłoszenia zmiany lub korekty

 

Po naciśnięciu na link link_akceptuj - wybrany kod zostanie przyjęty w formularzu:

 

ZUS ZIPA - pole słownikowe w rozdziale I

 

oraz wyświetli się w tabeli głównej w kolumnie "Kod zmiany".

 

Poza tym sprawdzamy poprawność wczytanych danych z menu Konfiguracja/Dane firmy w polach tylko do odczytu tzn. poprzednie oraz aktualne dane płatnika składek.

 

 

UWAGA!

Zasady ustalania danych do formularza ZUS ZIPA są następujące:

1.Dane bieżące brane są z zakładki danych firmowych.
2.Dane archiwalne pochodzą:
z ostatniej wygenerowanej wersji ZUS ZIPA
a jeśli jej nie ma - z ostatniej wersji ZUS ZPA (dla płatnika nie fizycznego) lub ZUS ZFA (dla płatnika będącego osobą fizyczną)
a jeśli jej nie ma - z zakładki danych firmowych  (ewentualnej korekty pól dokonujemy po wyeksportowaniu do programu 'Płatnik').

 

ZUS ZIPA - rozdział IV

 

W rozdziale IV wpisujemy datę wypełnienia korzystając z pola daty.

 

 

Zakładka Uwagi jest czystym arkuszem. Można w niej zamieszczać własne zapiski.

 

 

Utworzone i wypełnione w ten sposób dokumenty zgłoszeniowe eksportujemy do programu 'Płatnik'. Operacji dokonujemy w kilku krokach. Korzystając z dostępnych funkcji pomocniczych:

"emisja do modułu e-Płatnik F4" lub
"emisja z przełączeniem do modułu e-Płatnik CTRL+F4"

eksportujemy zaznaczone deklaracje do modułu e-Płatnik w naszym programie, gdzie tworzymy z nich paczki, które następnie możemy wczytać w programie 'Płatnik'.

W tabeli głównej, w kolumnie "Wysłana do e-Płatnik" deklaracje już wyeksportowane do modułu e-Płatnik są oznakowane polem wyboru Pole wyboru_kontrolka_ z_V.

 

Przed wydrukowaniem wersji roboczej danego dokumentu, po wybraniu funkcji "Drukuj Ctrl+P" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ikona_drukuj) możemy wejść w podgląd wydruku:

 

ZUS ZIPA - podgląd wydruku

 

 

 

UWAGA !

W celu uniknięcia pomyłki z wydrukiem oryginału 'Płatnika' - po prawej i lewej stronie na wydruku z programu 'CPW' znajduje się adnotacja: "Dokumenty drukowane w trybie roboczym nie będą przyjmowane przez ZUS".